Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń i złóż zamówienie telefonicznie
Infolinia 228344059

Która walizka lepsza: na 2 czy na 4 kółkach?

2019-10-14
Która walizka lepsza: na 2 czy na 4 kółkach?

Która walizka lepsza: na 2 czy na 4 kółkach?

Jak panowie sądzicie, która lepsza, walizka na 2 czy 4 kółkach? To jedno z najczęstszych pytań, które słyszymy jako sprzedawcy bagażu.
Zarezerwowałeś swój bilet, najwyższy czas, aby pomyśleć o swoim bagażu. Walizka na 2 czy 4 kołach będzie lepsza? Jakie są ich zalety i wady? Na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych spotykamy pasażerów korzystających z obu rodzajów, ale kiedy kupujesz nową walizkę, skąd wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze?

Wszystko zależy od tego, jak będziesz korzystać z bagażu. Czy będziesz wędrował po nierównych ścieżkach i dźwigał ciężki bagaż? W takim przypadku walizka na 2 koła może być bardziej odpowiednia, ponieważ można ją ciągnąć z tyłu tuż za sobą. Jeśli zazwyczaj prześlizgujesz się przez poczekalnie lotnisk i hotelowe korytarze, wiesz, jak gładkie i łatwe do pokonania są te powierzchnie. W takim przypadku walizka na 4 kółkach będzie idealnym towarzyszem, ponieważ łatwo można ją pchać po podłodze i dzięki temu poruszać się szybko, płynnie i lekko.

Walizka na 2 kółkach: jej najważniejsze zalety i wady?

Korzyści z bagażu na 2 kołach

Jednym z największych plusów bagażu typu walizki na 2 kółkach jest bez wątpienia fakt, że mają one mniejsze wymiary, co bezdyskusyjnie można uznać za atut w przypadku bagażu podręcznego, gdzie każdy centymetr jest niemal dosłownie na wagę złota. Zdarza się jednak, że stosuje się rozwiązanie konstrukcyjne, które polega niejako na wtopieniu kółek w skorupę walizki, co oznacza zmniejszenie przestrzeni wewnątrz bagażu. Na szczęście jest to znikomy minus i właściwie dotyczy również walizek i toreb w małym rozmiarze. Często niedostrzeganym plusem bagażu na dwóch kołach jest ich mniejsza waga.

Jeśli podróż obejmuje dużo chodzenia po nierównych powierzchniach, bagaż na 2 koła jest zaprojektowany do ciągnięcia za sobą i łatwiej radzi sobie na kostce brukowej czy trawie. Kolejną korzyścią dla podróżnych, którzy przemieszczają się w trudnym terenie, jest to, że bagaż dwukołowy ma bardziej wytrzymałe koła i łączącą je oś, więc jest mniej prawdopodobne, że ulegną one uszkodzeniu na nierównej nawierzchni podczas podróży. W ciągnięciu za sobą walizki jest coś bardzo naturalnego i przyjemnego, a bagaż na 2 kołach został specjalnie do tego zaprojektowany. Jeśli więc wolisz ciągnąć swój bagaż za sobą, idąc przez terminal, wybierz wariant 2-kołowy.

Wady bagażu na 2 kołach

Mimo licznych zalet bagaż na dwóch kołach posiada kilka wad. Doskonale sprawdzi się jeśli podróżujesz z jedną walizką, ale dla tych, którzy zabierają ich więcej w drogę, nie będzie on najlepszym rozwiązaniem. Ciągnięcie za sobą dwóch ciężkich walizek, przez dłuższy czas może być trudne i stanowić nie lada wyzwanie.

Weź pod uwagę, dokąd zabierasz walizkę. Trudno jest manewrować bagażem dwukołowym w wąskich, zatłoczonych przejściach np. kiedy znajdziesz się w wąskim korytarzu pociągu, jego szerokość może sprawiać trudności, aby płynnie przeciągnąć go za sobą i łatwo przemieszczać się do przodu. Dodatkowo, jeśli walizka jest ciężka, trudno jest ją podnieść i nią manewrować. Wersja 2-kołowa jest również bardziej podatna na upadki, jeśli spakujemy ją nierównomiernie. Wreszcie trudniej będzie samodzielnie postawić bagaż na 2 kołach, więc ryzyko jego przewrócenia i uszkodzenia zawartości jest zawsze co najmniej nieznacznie wyższe.

Walizka na 4 kołach: najważniejsze za i przeciw

Korzyści z bagażu na 4 kołach

Cztery koła to bez wątpienia korzystne rozwiązanie dla osób, które planują zakup bagażu w rozmiarze średnim lub dużym. W przypadku takich rozmiarów sporą korzyścią jest lekkość w prowadzeniu, która nie wymaga, jak w przypadku walizek na 2 kółkach, ciągnięcia za sobą produktu, który nie dość, że sam w sobie waży, to dodatkowo został wypełniony po brzegi, dzięki czemu jego ciężar jest wyraźnie odczuwalny. Walizkę na 4 kółkach będzie nie tylko łatwiej prowadzić, jest ona bardziej zwrotna, co jest ogromnym plusem podczas biegu i oznacza, że ryzyko uderzenia kogoś naszym ciężkim bagażem jest zdecydowanie mniejsze. Walizki na 4 kółkach są bardzo łatwe w manewrowaniu i kierowaniu, zwłaszcza jeśli masz ze sobą więcej niż jedną sztukę bagażu.

Bagaż na 4 koła jest tak łatwy w manewrowaniu, że jest również doskonałą opcją dla każdego, kto ma problemy z poruszaniem się lub cierpi na problemy z kręgosłupem. A jeśli czekanie gdzieś będzie zbyt długie, być może uda się nawet oprzeć część lub całość ciężaru ciała na walizce z czterema kołami.
Walizki z 4 kołami zapewniają maksymalną równowagę.Jeśli rozkład ciężaru jest nierównomierny w przypadku dwóch kół, walizka może się przewrócić, zaś w przypadku 4 kółek problem ten nie występuje.
Mechanizm czterech obrotowych kół oznacza oszczędność siły i energii. Wymagają one znacznie mniej wysiłku, aby nimi „kierować” ponieważ toczą się lekko i płynnie obok Ciebie, a nie są ciągnięte co wymaga wysiłku. Można je pchać przed sobą –jest to bardzo praktyczne, jeśli poruszamy się z walizką w wąskim korytarzu pociągu lub kabinie samolotowej. Dzięki 4 zwrotnym kołom walizkę można bez problemu obrócić bokiem i dopasować do przejścia, zaś używając walizki dwukołowej musielibyśmy ją podnosić i przenosić.

Pomimo licznych zalet walizki na 4 kółkach nie pozostają bez wad.

Cztery koła obracają się o 360 stopni, są znakomite na gładkich powierzchniach, takich jak płyta lotniska, ale mogą mieć trudności w nierównym terenie np. na trawie czy kostce brukowej. Jeśli masz do czynienia z trudnym terenem, ale chcesz mieć wersję czterokołową, wybierz model z solidnymi, dużymi kołami, które są zintegrowane z obudową, dzięki czemu są trwalsze i rzadziej ulegają uszkodzeniu. Można je dość łatwo naprawić, ale nie wtedy, gdy jesteś w podróży - brakujące lub złamane koło może Cię naprawdę spowolnić.
Pamiętajmy, że walizka 4-kółkowa pozostawiona na pochyłej powierzchni może stoczyć się w dół, a im cięższa, z tym większą prędkością się porusza i stanowi większe zagrożenie. Warto zwrócić na to uwagę i zachować ostrożność - szczególnie na ruchliwej drodze.

Pozostaje jeszcze różnica cenowa między tymi dwoma rodzajami walizek. Przyjęło się, że tańszym produktem najczęściej bywa bagaż na 2 kółkach. Nie jest to jednak żelazna reguła. Pod uwagę trzeba wziąć takie czynniki jak rodzaj materiału, producenta czy fakt, z jakiej kolekcji pochodzi dany produkt.

Walizka na 2 czy 4 kółkach? Krótkie podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy walizka na dwóch czy czterech kółkach będzie lepsza, może być trudna, chyba że wiesz, ile i jak długo będzie trwała podróż i znasz dokładnie jej cel. Główni producenci bagażu opracowali znacznie mocniejsze koła, które lepiej znoszą zróżnicowaną nawierzchnię terenu i zapewniają większą żywotność niż wcześniej. Jeśli wiesz, że na swojej drodze napotkasz ścieżki, plaże lub trawniki, ale nadal chcesz bagażu na 4 kołach,wybierz zaopatrzony w solidne koła, które lepiej wytrzymają nierówności na powierzchni. Niektóre mają nawet dwa zestawy kół dla dodatkowej wszechstronności. Pamiętaj więc, jakie są plany podróży przy zakupie bagażu.

Zwróć także uwagę na rozmiar kół. Małe koła mogą utknąć w szczelinie, małej wyrwie ziemi czy kratkach odpływu, w wyniku czego mogą ulec uszkodzeniu. Większe, mocniejsze koło będą o niebo lepszym pomysłem i na pewno sprawdzą się jeśli bagaż będzie ciągnięty przez ulice, zwłaszcza bruk lub nierówny chodnik.

Ciekawostka

Czy wiesz, że kółka w walizkach zostały wprowadzone dopiero w roku 1980? Dla porównania wcześniej ludzie lądowali na Księżycu (w/g niektórych wersji to mistyfikacja :) ). Jest to dobitny dowód na stwierdzenie, że geniusz tkwi w prostocie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel