Masz problem ze złożeniem zamówienia? Zadzwoń i złóż zamówienie telefonicznie
Infolinia 228344059

Bento - filozofia i sposób na życie

2020-01-17
Bento - filozofia i sposób na życie

Bento - filozofia i sposób na życie

Bento lub obento (dodanie na początku litery „o” nadaje mu honorową konotację), to japońskie słowo oznaczające posiłek serwowany w pudełku.
W Japonii słowo „bento” pochodzi ze slangu Southern Song i oznacza „wygodny” i jest używane od XIII wieku, a pojemnik, który także nazywany jest „bento”, znany jest od XVI wieku. Obecnie słowo to powszechnie używane jest w krajach zachodnich i Azji Wschodniej.

Historia bento - jak to się zaczęło?

Jak podaje Wikipedia pierwsze wzmianki o bento pochodzą z okresu Kamakury (1185 - 1333), kiedy Japończycy wyruszali do pracy zabierając suszony ryż o nazwie hoshi-ii (dosłowne znaczenie „suszony posiłek”) spożywany w oryginalnej postaci lub po dodaniu odrobiny wody rolowany w małe porcje. W okresie Azuchi-Momoyama (1568–1600) produkowano drewniane pudełka, które następnie lakierowano, a bento zjadano podczas Hanami lub imprezy herbacianej.

W okresie Edo (1603 – 1867) bentostało się bardziej powszechne – posiłek w pudełku zabierano do teatru, spożywali go aktorzy i scenarzyści podczas przygotowywania spektaklu. W okresie Meiji (Erze Światłych Rządów 1868 - 1912) pojawiły się ekiben, czyli bento kupowane na stacjach kolejowych, zawierające ryż z piklami, które spożywano w czasie podróży. Szkoły w tamtych czasach nie zapewniały posiłku, dlatego uczniowie i nauczyciele i inni pracownicy nosili samodzielnie przygotowane bento. W tym okresie można było się zaopatrzyć w bento w stylu „europejskim” z kanapkami.
Zalety plecaków cabin zero
Bento z okresu Edo i Meiji
fot. lunchbox.sale
Z upływem lat pojawiały się coraz bardziej doskonałe pudełka bento, produkowano je z różnych materiałów, a aluminiowe bento z okresu Taishō (1912–1926) stało się produktem luksusowym, gdyż miało srebrny kolor i łatwo można je było wyczyścić. Zniesienie praktyki bento w szkole stało się kwestią społeczną. Po II wojnie światowej coraz mniej osób przynosiło własne bento do szkoły, zwyczaj ten powoli zanikał, aż zastąpiono go jednolitym jedzeniem serwowanym uczniom i nauczycielom w szkolnych stołówkach.

Bento odzyskało chwilowo utraconą popularność w latach osiemdziesiątych. Drogie drewniane i metalowe pudełka zastąpiono tańszymi, jednorazowymi wytwarzanymi z polistyrenu. Współcześnie bento można zabrać do pracy z suchym posiłkiem na lunch, na wycieczkę, na szkolny piknik, zawody sportowe.
Zalety plecaków cabin zero
Jedzenie bento podczas Hanami - tradycyjnego święta podziwiania urody kwiatów w Japonii
fot. thegreatcoursesdaily.com/art-eating-japan


Bento - więcej niż zwykły posiłek

Bento to tak naprawdę znacznie więcej niż tylko samo jedzenie, to japońska filozofia przygotowywania posiłków, które stają się dziełami sztuki, są apetyczne, a w ich przygotowanie wkłada się wiele miłości i troski. Japończycy często poświęcają sporo czasu w kuchni, aby przygotować bento dla małżonka, dzieci lub dla siebie.

Bento wiąże się z kulturą i tradycją, która pozwala kucharzowi tworzyć piękne i wartościowe posiłki. W procesie tworzenia wykorzystuje on swoją kreatywność i wiedzę dotyczącą odżywczych właściwości poszczególnych składników.

Definicja słowa bento jest bardzo rozległa i dotyczy również tego, jakiego rodzaju pudełko jest używane oraz jego zawartości. W składzie tradycyjnego bento najczęściej możemy znaleźć ryż lub makaron, mięso lub rybę, oraz marynowane i gotowane warzywa. Posiłek wkłada się do specjalnego pojemnika. Na rynku dostępne są różne pudełka; począwszy od produkowanych masowo do jednorazowego użytku, aż po ręcznie wykonane, pokryte unikalnymi wzorami i lakierem. Bento z łatwością można kupić w wielu miejscach na terenie Japonii np. w sklepach wielobranżowych, sklepach bento, na dworcach kolejowych i w domach towarowych.

Bento i luchbox- czym różnią się od siebie?

Słowo bento zostało przetłumaczone na język angielski jako lunchbox – oznacza pudełko na posiłek na wynos, który można zjeść w czasie przerwy w pracy, w szkole, gdzieś poza domem. Ale to bardzo ogólne określenie, nie odzwierciedlające w pełni tego co znajduje się w środku. Jaka jest różnica między bento a lunchboxem?

Lunchbox służy do przechowywania żywności, którą można zabrać ze sobą wszędzie. Koncepcja pojemnika na żywność istniała od dawna, ale dopiero na początku XX wieku zaczęto używać puszek tytoniowych do przenoszenia posiłków, aż wreszcie rozpoczęto produkcję i pudełka trafiły do sprzedaży. Pudełko na lunch było zazwyczaj używane przez dzieci w wieku szkolnym, które zabierały posiłek lub drobne przekąski idąc do szkoły. Najpopularniejszą nowoczesną formą lunchboxu jest nieduży pojemnik z zamknięciem (np. klamerkami) i rączką, w różnych kolorach, często z drukowanymi wzorami np. ulubionych bohaterów bajek.

Dzisiejsze bento w Japonii to starannie przygotowane, uroczyste i wyszukane posiłki. To dbałość o wygląd, smak i prezentację żywności. Bento są piękne pod względem wzornictwa i symbolicznych skojarzeń z porą roku, lokalizacją i wydarzeniem. Estetyka jedzenia w poszczególnych częściach pudełka, pokazuje poświęcenie twórcy, umiejętności przygotowania i prezentacji artystycznej. W bento piękny wygląd zawsze idzie w parze z walorami smakowymi. Posiłek składa się z małych porcji, które z łatwością można włożyć jednorazowo do ust. Tak przygotowane jedzenie można spożywać wszędzie używając widelca, pałeczek albo dłoni. Mówi się również, że estetyczne rozmieszczenie jedzenia w bento pomaga szkolić oko małych dzieci w reagowaniu na przyrodę i elementy piękna.
Zalety plecaków cabin zero
Bento Tonkatsu z kanapkami
fot. flicker.com/Jonathan Lin


Zalety bento

Po pierwsze bento oznacza zdrowe odżywianie! Przygotowane samodzielnie w domu ma znany skład - wiemy co jemy. Możemy używać produktów kupionych od lokalnych sprzedawców, dużej ilości warzyw i produktów roślinnych, kontrolować ilość tłuszczu, soli i unikać żywności przetworzonej nafaszerowanej konserwantami i sztucznymi składnikami.

Przygotowane przez nas posiłki pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Zabierając własne bento do pracy, na spacer lub na wycieczkę nie musimy jeść na mieście w restauracji, kupować gotowych kanapek, sałatek czy innych przekąsek w sklepie.

Kolejnym atutem bento jest możliwość wykorzystania pozostałości codziennych posiłków, warzyw i owoców. Resztki z poprzedniego dnia np. ryż czy makaron w połączeniu z grillowanymi lub surowymi warzywami i porcją mięsa lub ryby można wykorzystać i stworzyć pyszną i zdrową sałatkę. Dzięki temu nic się nie marnuje!

Bento oznacza również ochronę środowiska i dbanie o naszą planetę poprzez ograniczenie zużycia jednorazowych pojemników i opakowań, które codziennie wyrzucamy w ogromnych ilościach do śmieci.

Z bento możemy jeść w dowolnym miejscu i o dowolnej porze: w pociągu, samolocie, podczas przerwy w pracy albo na ławce w parku. Wystarczy wziąć pudełko, widelec lub pałeczki i delektować się samodzielnie przygotowanym posiłkiem. Dzięki filozofii bento dbasz o siebie, swoje zdrowie i o swoich bliskich.
Zalety plecaków cabin zero
Bento to posiłek, którym możesz delektować się w dowolnym miejscu
fot. unsplash.com/Christopher Rusev


Szeroka gama pojemników - wybierz najlepszy dla siebie!

1. Japońskie pudełka bento są pięknie wykonane, eleganckie, zdobione motywami z kultury japońskiej. Zwykle mamy w nich do dyspozycji dwa poziomy, co pozwala na oddzielenie poszczególnych elementów posiłku. Całość można połączyć używając dołączonej w komplecie gumki.

2. Pudełka z przegródkami wyjmowanymi lub „zamontowanymi” na stałe. Tu też mamy możliwość skomponowania posiłku z różnych składników, które znajdują się w osobnych przegródkach. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią owoce, warzywa, drobne przekąski. Ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem są też lunchboxy z wyjmowanymi przegródkami. Umożliwia nam to zabranie wybranych elementów i jest ważne gdy chcemy podgrzać jedzenie w mikrofalówce. To czego nie jemy na ciepło np. sałatkę wyjmujemy ze środka pojemnika.

3. Pojemniki szklane są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy dbają o środowisko, nie lubią korzystać z tzw. jednorazówek. Ich wadą jest waga oraz możliwość potłuczenia podczas transportu. Najlepiej jeśli wybierzemy pojemnik ze szkła hartowanego i dodatkowo zainwestujemy w silikonowy pokrowiec. Szklane lunchboxy mogą być używane w kuchence mikrofalowej, myte w zmywarce i używane w piekarniku.

4. Termosy obiadowe bardzo przydatne jeśli chcemy zjeść poza domem ciepłą zupę lub owsiankę. Taki pojemnik powinien być bardzo szczelny, dzięki czemu wnętrze naszej torby albo plecaka pozostanie w 100% suche. Warto sprawdzić czy wybrany przez na pojemnik jest szczelny wykonując prosty test - napełniając go wodą i lekko nim potrząsając. Jeśli coś z niego wycieka, lepiej użyć inne pudełko.

5. Pojemniki dwupoziomowe, czyli lunchboxy tworzone na podobieństwo japońskich pudełek bento są bardzo popularne na całym świecie. Mamy tu dwa pudełka z pokrywkami, które łączone są gumką albo klamerką. Dodatkowo wyposażone są w silikonową uszczelkę. Przykładem tego rodzaju pudełek są lunchboxy kwadratowe prostokątne marki Monbento dostępne w naszym sklepie.

6. Pojemniki z silikonu to kolejny rodzaj wśród szerokiej gamy lunchboxów. Najlepiej trzymać je na wierzchu w torbie albo plecaku podczas transportu, gdyż mogą ulegać wgnieceniom jeśli nie wypełnimy ich po brzegi. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość złożenia pudełka gdy jest puste, dzięki czemu zajmie ono niewiele miejsca.

7. Pojemniki z wkładem chłodzącym, których celem jest utrzymanie świeżości potraw dłużej, szczególnie praktyczne w cieplejsze dni. Najlepiej jeśli wkład jest oddzielony od posiłku np. kratką z tworzywa sztucznego, inaczej skraplająca się na nim woda rozmiękczy potrawę.

Bento to filozofia i styl życia, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Ciągle rosnące zainteresowanie wokół tej tematyki sprawiło, że rynek oferuje szeroką gamę lunchboxów i bento. Pięknie zdobione, pokryte różnymi wzorami, wykonane z różnych materiałów, funkcjonalne pojemniki inspirowane bento można kupić w sklepach stacjonarnych jak również internetowych. Może też się skusisz i wybierzesz coś dla siebie!

Pudełko Bento
Monbento MB Original Bento Box - lunchbox inspirowany japońskimi bento
fot. monbento.com
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel